دوشنبه 5 خرداد 1399

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اقتصادی رونق معاملات در تمامی بازارهای فرابورس ایران

 
 

جمعه 23 فروردين 1398

رونق معاملات در تمامی بازارهای فرابورس ایران

 
 

معاملات فرابورس ایران در هفته منتهی به 23 فروردین‌ماه در حالی ادامه یافت که در مقیاس هفتگی شاخص کل 65 واحد رشد کرد و متغیرهای حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات کل بازارهای فرابورس افزایش یافت.

هفته جاری شاهد معاملات جدی بورس‌ها پس از دو هفته نیمه تعطیل آغاز سال جدید بودیم که طی این هفته در فرابورس دادوستد 5 ‌هزار و 608 میلیون ورقه بهادار در 774 هزار دفعه به ارزش 23 هزار و 326 میلیارد ریال رقم خورد و به این ترتیب افزایش چشم‌گیر حجم و ارزش معاملات به ثبت رسید. سهامداران در 5 روز کاری هفته‌ای که سپری شد به ترتیب در بازارهای اول و دوم 454 و 2521 میلیون سهم را به ارزش یک هزار و 401 و 8 هزار و 97 میلیارد ریال معامله کردند که حاکی از رشد 177 و 271 درصدی حجم معاملات این دو بازار بود. ارزش دادوستدها در بازارهای اول و دوم نیز به ترتیب 257 و 180 درصد افزایش یافت.
معامله‌گران سهام همچنین به جابه‌جایی 2516 میلیون سهم در 304 هزار نوبت دادوستدی در بازار پایه اقدام کردند که این حجم از مبادلات ارزش 6 هزار و 476 میلیارد ریالی را به ثبت رساند و از این رو حجم و ارزش دادوستدی این بازار بیش از 200 درصد افزایش یافت.
در همین حال بازار ابزارهای نوین مالی از معامله 117 میلیون ورقه بهادار به ارزش 7 هزار و 352 میلیارد ریال میزبانی کرد. به تفکیک ابزارهای معاملاتی در این بازار، اوراق بدهی به میزان 6 میلیون ورقه به ارزش 5 هزار و 539 میلیارد ریال دست به دست شد. همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله شاهد جابه‌جایی 110 میلیون ورقه به ارزش 1681 میلیارد ریال بودند. علاوه بر این 260 هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش 132 میلیارد ریال طی این هفته خریدوفروش شد.
بررسی دادوستدهای فرابورس در روزهای گذشته نشان می‌دهد یکشنبه 18 فروردین‌ماه بالاترین حجم معاملات به میزان 1327 میلیون ورقه بهادار را به خود اختصاص داده و بیشترین ارزش مبادلات این هفته مربوط به چهارشنبه بیست‌ویکم این ماه به میزان 5 هزار و 880 میلیارد ریال بوده است. از سوی دیگر نگاهی به صنایع فرابورسی نشان می‌دهد که 19 درصد از کل 15 هزار و 520 میلیارد ریال ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل بازارهای اول، دوم، پایه، اختیار معامله خریدوفروش و SMEبه گروه فلزات اساسی اختصاص یافته است.
جایگاه‌های دوم تا چهارم از نظر ارزش مبادلاتی نیز به گروه‌های محصولات شیمیایی؛ انبوه‌سازی، املاک و مستغلات و زراعت و خدمات وابسته به ترتیب با 12، 8 و 5 درصد از ارزش کل تعلق گرفت. گفتنی است به موازات روند رو به رشد معاملات در تمامی بازارهای فرابورس ایران، شاخص کل فرابورس نسبت به آخرین روز کاری هفته قبل 65 واحد صعود کرد و در سطح دو هزار و 470 واحدی قرار گرفت. بدین ترتیب آیفکس با ثبت عملکرد مثبت در هفته منتهی به 23 فروردین‌ماه، بازدهی خود را از ابتدای سال 98 به 9 درصد رسانید.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
قیمت اوراق مسکن کاهش یافت
:: فناوری اطلاعات ::
اریک اشمیث در فوریه گوگل را ترک کرده بود
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
بازگشت عابدزاده به فوتبال با «اف‌سی‌عابدز»
:: فرهنگ و هنر ::
آیا قسمت‌های آخر سریال پایتخت ۶ ساخته می‌شود
:: حوادث ::
زنی، پشت پرده جنایت خانوادگی

يادداشت
:: اقتصادی ::
واریز حقوق کارکنان تا ۲۰ اسفند / پرداخت عیدی طی امروز و سه شنبه

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار