پنجشنبه 10 آذر 1401

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی سياسی بروجردی: اروپا در تصمیم‌گیری فاقد استقلال است/ ایرادات تروئیکا به هیچ وجه قابل پذیرش نیست

 
 

يكشنبه 20 شهريور 1401

بروجردی: اروپا در تصمیم‌گیری فاقد استقلال است/ ایرادات تروئیکا به هیچ وجه قابل پذیرش نیست

 
 

رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران دراین که براساس منافع ملی خودش و قواعد بازی کار را به اتمام برساند جدی است، گفت: تیم مذاکره کننده ما منطقی و اصولی است و واقعا سیاست دولت حل مشکل و توافق است اما ایرادات مطرح شده از سوی تروئیکا به هیچ وجه قابل پذیرش نیست .

علاء الدین بروجردی در تحلیل خود از بیانیه اخیر تروئیکای اروپا و با توجه به این که به نظر می رسد اروپا چرخش مواضع دارد، گفت: این واقعیت مهم را باید پذیرفت که اروپا در تصمیم گیری‌های خود فاقد استقلال است و به شدت تحت تاثیر نظرات آمریکا از یک طرف و رژیم صهیونیستی از سوی دیگر است.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین نظر اروپا حتی در سطح تروئیکا که سه کشور بزرگ و قدرتمند اروپایی در آن حضور دارند، در همین حد دارای ارزش است. اروپایی ها شاهد تحولات برجام از ابتدا بودند، همکاری های صادقانه جمهوری اسلامی ایران را دیدند، ضمن این که مسئول به هم ریختن برجام اقدام غیر منطقی ترامپ بود. در مجموع تحولاتی که اتفاق افتاد این آمریکایی ها بودند که بازی را به هم زدند ما نیز متناسب منافع ملی خودمان و براساس قواعد برجام اقدامات لازم را انجام دادیم.
این کارشناس مسائل بین الملل همچنین بیان کرد: فکر می کنم در این مقطع با توجه به این که در تصمیم‌گیری آمریکایی‌ها در مورد برجام، محاسبات انتخاباتی از یک طرف دخیل است و از سوی دیگر فشارهای رژیم صهیونیستی به عنوان پشتوانه انتخابات آمریکا هم در آن نقش دارد، در واقع این خطی از طرف آمریکایی‌ها به اروپایی‌ها است که بازی را ادامه داده و کش‌دار کنند.
رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بدون تردید و صرفا براساس منافع ملی خودش عمل می‌کند، تیم مذاکره کننده ما منطقی و اصولی است و واقعا سیاست دولت حل مشکل و توافق است، اما توافق براساس منافع متقابل و منافع ملی جمهوری اسلامی ایران. بنابراین ایرادات مطرح شده از سوی تروئیکا به هیچ وجه قابل پذیرش نیست و صرفا به معنی عدم وصول توافق نهایی است و صورت حساب چنین عدم وصول توافق را باید بخش مهمی از آن به پای اروپایی ها و تصمیمی که به عنوان نظر اعلام کرده اند، گذاشت.
بروجردی درباره این که آیا هدف آمریکا از تعلل، ارزیابی نسبت به شرایط موجود باتوجه به در پیش بودن انتخابات کنگره است یا خیر؟ گفت: یکی از عواملی که آمریکایی‌ها می‌خواهند سبک و سنگین کنند بحث انتخابات است. اروپا هم تابعی از آمریکا است. تصمیم مستقلی نمی تواند اتخاذ کند، اروپا در دهه‌های گذشته نشان داده فقط یک تابع است نه بیشتر.
وی همچنین درباره تاثیر لابی صهیونیستی بر روند مذاکرات هم گفت: لابی صهیونیستی در انتخابات آمریکا یکی از قوی ترین لابی‌هاست و طبیعتا تاثیرگذار هم می باشد، آن ها نقش خودشان را ایفا می‌کنند با وجود این جمهوری اسلامی ایران در این که براساس منافع ملی خودش و قواعد بازی کار را به اتمام برساند جدی است.
این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: در هر شرایطی ما راه خود را بر اساس مواضع اعلام شده ادامه می دهیم، نمی توانیم دست بسته نظاره گر تضییع حقوق ملت‌مان باشیم.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
کشتی آرای: سکه ۴۰۰ هزار تومان ارزان شد
:: فناوری اطلاعات ::
از آیفون ۱۵ چه می‌دانیم؟
:: روی خط جوانی ::
هدیه‌های سمی زوجین!
:: ورزش ::
همه چیز درباره خویچا کواراتسخلیا، مارادونای گرجستانی
:: فرهنگ و هنر ::
آخر سریال بی همگان چه می شود
:: حوادث ::
قتل؛ پایان عشق‌ممنوعه مردمتاهل

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار