سه شنبه 6 مهر 1400

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری استفاده از نانوماهواره‌ها برای مقابله با موشک‌های مافوق صوت و بالستیک

 
 

شنبه 26 تير 1400

استفاده از نانوماهواره‌ها برای مقابله با موشک‌های مافوق صوت و بالستیک

 
 

آژانس دفاعی ایالات متحده آزمایش نانوماهواره‌هایی برای مقابله با موشک‌های دشمن در نظر دارد که هر کدام 1.3 میلیون دلار هزینه در بر خواهند داشت و این فناوری جدید می‌تواند جایگزینی ارزان برای ماهواره‌های سنتی باشد.

شرکت "وکس اسپیس"(VOX Space) که یکی از شرکت‌های تابعه شرکت "ویرجین اوربیت"(Virgin Orbit) است، در تاریخ 30 ژوئن چهار ماهواره کوچک برای وزارت دفاع آمریکا به فضا پرتاب کرد که دو ماهواره از این چهار ماهواره، بخشی از آزمایش ارتباطات شبکه‌ای تاسواره‌ای دفاع موشکی آژانس دفاعی آمریکا بوده‌اند.
این مأموریت موسوم به "MDA" می‌تواند به مدت یک سال تمدید شود و بخشی از آزمایش با هدف تولید حسگر ردیابی موشک‌های مافوق صوت و بالستیک در مدار نزدیک زمین است.
"والت چای" مدیر حسگرهای فضایی در برنامه "MDA" گفت: هدف این مأموریت نمایش کارایی فناوری‌های پیشرفته ارتباطی با استفاده از اندازه، وزن و قدرت کاهش یافته در پشتیبانی از معماری ارتباطات دفاع موشکی است.
در حالی که ماهواره‌های سنتی هنوز یک گزینه قابل استفاده هستند، "MDA" در حال بررسی قابلیت استفاده از تاسواره‌ها است تا این کار را به روشی سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر انجام دهد.
تاسواره سازنده ماهواره‌های کوچکتر هستند که وزنی کمتر از 300 کیلوگرم دارند. یک تاسواره در واقع مکعبی با ضلع‌های تقریباً 10 سانتی‌متری است که حداکثر وزن آن حدود 1.5 کیلوگرم است.
تاسواره‌ها با استفاده از قطعات تولید انبوه شده مونتاژ می‌شوند که تولید آنها را نسبتاً ارزان می‌کند. یک تاسواره معمولی را می‌توان با هزینه‌ای کمتر از 1.3 میلیون دلار تهیه کرد، در حالی که هزینه‌های ساخت ماهواره‌های سنتی اغلب به صدها میلیون دلار می‌رسد.
با توجه به اندازه و وزن کمتری که تاسواره‌ها دارند، می‌توان آنها را در مدت کوتاهی از طریق سیستم عامل‌های سازگار مورد استفاده قرار داد و راه‌اندازی کرد. این امر باعث می‌شود تا با کنترل بهتر هزینه، پیشرفت‌های تدریجی در این فناوری ایجاد شود.
"شاری فتح" رئیس اداره نوآوری، علوم و فناوری در برنامه "MDA" گفت: توانایی استفاده از تاسواره‌ها برای دسترسی ارزان به فضا در برنامه‌های آینده دفاع موشکی ضروری چشمگیر است.
از آوریل 2021 تاکنون بیش از 3000 نانوماهواره و تاسواره به فضا پرتاب شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که 2500 مورد دیگر نیز تا شش سال آینده پرتاب شود.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
یارانه نقدی مرداد ماه امشب واریز می‌شود
:: فناوری اطلاعات ::
هواوی برای خرید تراشه خودرو مجوز گرفت
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
کریستیانو رونالدو به رکورد علی دایی رسید
:: فرهنگ و هنر ::
ترس‌ها و خطرهای بدلکاری بعد از پیمان ابدی و ارشا اقدسی
:: حوادث ::
شوهرعمه قاتل از چوبه دار نجات یافت

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار