سه شنبه 6 مهر 1400

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری توسعه تلسکوپ بالنی جدید با دقتی مشابه "هابل"‌

 
 

دوشنبه 4 مرداد 1400

توسعه تلسکوپ بالنی جدید با دقتی مشابه "هابل"‌

 
 

اگرچه ارسال ماهواره به فضا هزینه‌ی زیادی دارد اما وجود ماهواره‌ها برای ستاره‌شناسی ضروری است زیرا آن‌ها تلسکوپ‌ها را به خارج از جو زمین می‌فرستند اکنون با توسعه تلسکوپ بالنی جدیدی می‌توان هزینه‌های ارسال تلسکوپ به فضا را کاهش داد.

جو زمین و الگوهای آب و هوایی آن مانع از ثبت تصاویر مناسب از فضا می‌شود و اگر طی تصویربرداری از هدفی خاص در فضا ابرها از جلوی آن عبور کنند تصویر حاصل به کلی خراب می‌شود. به همین دلیل است که برخی از برجسته‌ترین تصاویر نجومی توسط تلسکوپ‌های فضایی مانند "هابل"‌ ثبت شده‌اند. اما اکنون گروهی از محققان دانشگاه "دورهام" در تورنتو و "پرینستون" راهی جدید برای تصویربرداری از فضا یافته‌اند که نیازی به پرتاب ماهواره ندارد. آن‌ها می‌خواهند از بالن استفاده کنند.
در این پروژه که تلسکوپ تصویربرداری فشار بالای بالنی یا "SuperBIT" نام دارد از یک بالن پر شده از هلیوم به اندازه‌ی یک استادیوم فوتبال برای بالا بردن یک تلسکوپ پنج متری تا ارتفاع ۴۰ کیلومتر استفاده می‌شود. در چنین ارتفاعی تجهیزات بالاتر از ۹۹.۵ درصد جو زمین قرار می‌گیرند و می‌توانند تصاویر فوق‌العاده‌ای مشابه هابل ثبت کنند.
تلسکوپ مورد نظر فناوری جدیدی ندارد و نکته‌ی قابل توجه این پروژه بالن آن است. پیش از این بالن‌های بزرگ قادر به حفظ فشار خود برای مدت طولانی نبودند اما ناسا به تازگی موفق به ساخت بالن پرفشاری شده است که می‌تواند هلیوم خود را برای ماه‌ها حفظ کند، این قابلیت به تلسکوپ امکان جمع‌آوری داده‌هایی واضح را می‌دهد.

آماده سازی تلسکوپ بالنی برای ارسال به فضا در سال ۲۰۱۹
یک آرایه متصل به بالن به ثابت ماندن آن کمک می‌کند. در آزمایشی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد تلسکوپ در طول یک ساعت تنها ۱/۳۶۰۰۰ درجه تغییر داشت. دقت بالا و تمرکز بر روی یک نقطه برای مدت طولانی برای گرفتن تصاویر مناسب ضروری است و به نظر می‌رسد "SuperBIT" از این آزمایش سربلند بیرون آمده باشد.
مزیت دیگر این تلسکوپ نسبت به سایر تلسکوپ‌ها پایین آمدن آن است. هابل که برای مدت بیش از ۳۰ سال در حال تصویربرداری از فضا است همچنان از تجهیزات مشابه ۳۰ سال قبل استفاده می‌کند و تعمیر آن دشوار است. در حالی که با استفاده از تلسکوپ‌های بالنی می‌توان تلسکوپ‌های جدید و به روزرسانی شده به فضا ارسال کرد آن‌ هم با فاصله چند ماه از تلسکوپ قبلی.
هزینه طراحی و ارسال این نوع تلسکوپ بسیار ارزان‌تر و در حدود پنج میلیون دلار خواهد بود.
اولین عملیات این تلسکوپ بالنی برای آوریل سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است و این بالن از واناکا(Wanaka) در نیوزیلند اوج خواهد گرفت. این تلسکوپ با استفاده از باتری‌های خورشیدی شارژ می‌شود و تصاویری از آسمان شب می‌گیرد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
یارانه نقدی مرداد ماه امشب واریز می‌شود
:: فناوری اطلاعات ::
هواوی برای خرید تراشه خودرو مجوز گرفت
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
کریستیانو رونالدو به رکورد علی دایی رسید
:: فرهنگ و هنر ::
ترس‌ها و خطرهای بدلکاری بعد از پیمان ابدی و ارشا اقدسی
:: حوادث ::
شوهرعمه قاتل از چوبه دار نجات یافت

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار