شنبه 8 بهمن 1401

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی رسانه تاکتیک دروغگویی سعودی اینترنشنال چیست؟

 
 

عطنا , شنبه 5 آذر 1401

تاکتیک دروغگویی سعودی اینترنشنال چیست؟

 
 

بررسی شیوه پخش اخبار در شبکه های تلویزیونی آمریکا به وضوح نشان می دهد که سیستم پخش خبر ایران‌اینترشنال کپی‌برداری شده از سیستم پخش خبر شبکه تندرو و دست راستی فاکس‌نیوز است.

تاکتیک دروغگویی شبکه سعودی ایران اینترنشنال را می توان از این دروغ تا دروغ بعدی نامید، یعنی این قدر دروغ بگو تا طرف مقابل فرصت پاسخ نداشته باشد.
بررسی شیوه پخش اخبار در شبکه های تلویزیونی آمریکا به وضوح نشان می دهد که سیستم پخش خبر ایران‌اینترشنال کپی‌برداری شده از سیستم پخش خبر شبکه تندرو و دست راستی فاکس‌نیوز است.
هدف این سیستم که فرهنگ خشم (outrage culture) نامیده ‌می‌شود، ایجاد خشم به طور ممتد است. تلاش می‌شود روی هر موضوعی بیشتر از یک تا چند روز کار نشود و به سرعت روی موضوع تازه ای تمرکز شود.
اما علت چیست؟ نام این تکنیک Gish Gallop است که توسط فردی به نام Gish در مناظره‌ها استفاده می‌شد. شیوه مورد استفاده در این تکنیک این است که در مدت زمان کوتاه آنقدر حرف بی پایه و اساس بگویید که طرف مقابل اصلا فرصت پاسخگویی نداشته باشد. سپس عدم پاسخگویی را به عنوان نشان حقانیت خود ارائه دهید.
لذا روی یک موضوع تا وقتی ایجاد خشم می‌کند مانور داده می‌شود، اما به محض اینکه احساسات جای خود را به منطق دهد، بلافاصله موضوع فراموش شده و موضوع جدیدی به عنوان سوژه خشم انتخاب می‌شود.
تکنیک دیگری که ایران‌اینترنشنال از فاکس‌نیوز کپی برداری کرده، شیوه اجراست. در شبکه‌های خبری حرفه‌ای، مجری صرفا خبر را به مخاطب منتقل می‌کند. این‌که «معنی» خبر برای مخاطب چیست، آیا این خبر خوب است یا بد؟ این به خود مخاطب واگذار می‌شود.
اما فاکس‌نیوز و ایران اینترنشنال علاوه بر اعلام خبر معنی و تبعات احساسی آن را نیز برای مخاطب تعیین می‌کنند. به عنوان مثال مجری ممکن است بگوید «این خیلی وحشتناکه!» یا در مواجه با یک خبر به وضوح غمگین یا شاد شود.
مزیت این کار برای شبکه ای تندرو همچون ایران اینترنشنال این است که مخاطب هنگام تماشا نیاز به فکر کردن و تحلیل ندارد. شما می‌توانید لم بدهید، مغز خود را خاموش کنید، و صرفا تماشا کنید. در نتیجه تماشای ایران‌اینترنشنال از تماشای بی‌بی‌سی کمتر «خسته‌کننده» است و همین باعث جذب مخاطب بیشتر می‌شود.
در این رسانه اخبار با این پیش‌فرض‌ها انتخاب می‌شوند، مجری‌ها با این پیش‌فرض‌ها اخبار را ارائه می‌دهند، مهمان‌ها و موضوع بحث با این پیش‌فرض‌ها انتخاب می‌شوند، و حتی در مناظره‌ها مجری به وضوح سوگیری می‌کند.نتیجه این‌ها خشم و بی‌فکری خواهد بود.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
آخرین آمار خانه‌های مسکن مهر ساخته شده و در حال تکمیل
:: فناوری اطلاعات ::
از آیفون ۱۵ چه می‌دانیم؟
:: روی خط جوانی ::
هدیه‌های سمی زوجین!
:: ورزش ::
همه چیز درباره خویچا کواراتسخلیا، مارادونای گرجستانی
:: فرهنگ و هنر ::
آخر سریال بی همگان چه می شود
:: حوادث ::
قتل؛ پایان عشق‌ممنوعه مردمتاهل

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار