دوشنبه 27 فروردين 1403

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 

اخبار داخلی جاده تندرستی آیا صورتتان را به اندازه کافی می‌شویید؟

 
 

يكشنبه 3 دي 1402

آیا صورتتان را به اندازه کافی می‌شویید؟

 
 

‏ پوست صورت در طول روز در معرض انواع آلودگی‌های محیطی است و شستن روزانه آن یک ضرورت است.

شستن روزانه صورت یکی از گام‌های مهم و اساسی برای رسیدن به پوستی سالم، شفاف، و زیبا است. اما به‌رغم اینکه ممکن است فکر کنیم شستن صورت پیچیدگی خاصی ندارد، نکاتی وجود دارد که با رعایت کردن آن‌ها می‌توان این مرحله مراقبت از پوست را در ایمن‌ترین و موثرترین حالت انجام داد.

روزانه چند بار باید صورت را شست؟
متخصصان پوست، از جمله چهار متخصصی که به این سوال نشریه نیویورک پست پاسخ داده‌اند، گفتند که معمولا شستن صورت دوبار در روز را توصیه می‌کنند.
هرچند هر کدام آن‌ها به نکات دیگری نیز اشاره کردند که در ادامه می‌خوانید.
دکتر وندی لانگ میچل، متخصص پوست، می‌گوید به‌طور کلی شستن صورت دو بار در روز قانون خوبی است. او در ادامه اضافه می‌کند که با این حال، این توصیه کاملا به نوع پوست و سبک زندگی و فعالیت‌های روزانه افراد بستگی دارد.
به گفته دکتر میچل، اگر پوست خشک یا حساسی دارید، باید مراقبت دفعات شست‌وشوی صورت باشید. برای این افراد، یک بار در روز شستن صورت ممکن است کافی باشد.
دکتر مورگانا کلمبو، متخصص پوست اهل ویرجینیا، پاسخ این سوال را با توجه به چرب بودن پوست می‌دهد و می‌گوید اگر پوست شما مقدار زیادی چربی تولید می‌کند، بهتر است دو بار در روز آن را بشویید تا پوست را از چربی اضافه‌ای که می‌تواند منافذ را ببندد پاک کنید.
به گفته دکتر کلمبو، پوست در طول روز در معرض انواع آلودگی‌های محیطی است که به پوست وارد می‌شوند.
دکتر ساندرا پالپ، دیگر متخصص پوست اهل نیویورک، نیز توصیه می‌کند شست‌وشوی صورت قبل از خواب حذف نشود. پیش از خواب، صورت باید قبل از استفاده از محصولات مراقبت از پوست شسته شود.
او همچنین توضیح می‌دهد که اگر شب‌ها دوش می‌گیرید، صورتتان را زیر دوش بشویید. علاوه بر این، او می‌گوید اگرچه بعضی از افراد عادت دارند صبح‌ها هم صورتشان را با شوینده بشویند، بسیاری از افراد اگر شست‌وشوی شبانه صورتشان را درست انجام دهند، صبح‌ها نیازی به شستن مجدد ندارند.
او توضیح می‌دهد چنانچه حس تمیزی صورت را برای شروع روز دوست دارید، از شوینده ملایم استفاده کنید که ضمن تمیز کردن پوست، چربی‌های طبیعی و ضروری آن را از بین نبرد.
او همچنین تاکید کرد که از آب گرم برای شستن دست‌ها و صورتتان استفاده کنید تا کار راحت‌تر پیش برود.

همیشه بعد از ورزش صورت را بشویید
دکتر راشل ریس-برگانو، مدیر پزشکی SkinSpirit Pasadena در کالیفرنیا، توصیه می‌کند پس از هر بار تمرین ورزشی، از پاک‌کننده‌های غیرصابونی مثل آب پاک‌کننده (میسلارواتر micellar water) استفاده کنید تا هر آلودگی‌ای تمیز شود. پس از آن، مرطوب‌کننده روی پوست بمالید تا به حفظ سد دفاعی پوست کمک شود.
او در ادامه توصیه می‌کند از دستمال‌های مرطوب پاک‌کننده‌ آرایش استفاده نشود، زیرا این دستمال‌ها ممکن است بیش از حد ساینده باشند و باعث تحریک پوست شوند.
او ضمن تاکید بر شستن صورت بعد از ورزش می‌گوید اگر عرق روی پوستتان باقی بماند، ممکن است با باکتری‌های طبیعی موجود در سطح پوست ترکیب شود که نتیجه آن ممکن است به مسدود شدن منافذ و بروز آکنه منجر شود.
این پزشکان حتی درمورد نحوه شستن صورت نیز توصیه‌هایی کردند.
دکتر ریس-برگانو می‌گوید نه‌تنها استمرار در شست‌وشوی صورت، بلکه دقت در نحوه پاک‌سازی نیز مهم است.
او توصیه می‌کند که حتما از نوک انگشتان برای اعمال فشارهای دایره‌ای ملایم هنگام شست‌وشو استفاده کنید و حداقل ۳۰ ثانیه این کار را ادامه دهید.
دکتر میچل نیز می‌گوید یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها در مورد شست‌وشوی ناکافی صورت این است که آلودگی‌ها روی صورت بمانند و باعث تحریک، تیرگی، جوش، و التهاب شوند.
او در ادامه افزود که شستن صورت روزانه یک یا دو بار می‌تواند به بهبود سلامت کلی پوست کمک کند. با داشتن برنامه منظم مراقبت از پوست، متوجه پوست شفاف‌تر و سالم‌تر خواهید شد.

 
 
   
 
 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار